May 1, 2019
The first weekend of the 2019 Volleyball Manitoba Provincial Championships took place this past weekend on April 26-28 with one hundred twenty three (123) teams competing in eight girls and boys age categories. The 2019 Provincials Championships involve 196 teams in total competing in thirteen championships over two weekends.
Final placings along with All-Star and MVP selections from April 26-28:
14u Girls Tier 1 Provincial Championships
Dakota Community Centre, College Jeanne Sauve, & Victor H L Wyatt School (Winnipeg)
Place | Club / Team |
---|---|
1st | Cats Gold |
2nd | Junior Bison Gold |
3rd | Dynamo Sting |
4th | Big Sand Blue |
5th | Junior Bison Brown |
6th | Vision Chaos |
7th | Vision Impact |
8th | Junior Pilots Blue |
9th | Junior Bison Black |
10th | WinMan Clutch |
11th | Selkirk Royals White |
12th | Club West South |
13th | Russell Club Volleyball |
14th | Cats Blue |
15th | Dynamo Spark |
16th | Vipers 2 |
17th | Big Sand Red |
18th | Team Power |
19th | Prairie Fire Black |
20th | Sandstorm |
21st | Predators |
22nd | Vision Vipers |
23rd | Selkirk Royals Grey |
24th | Joust VC |
25th | Club West Rage |
26th | Pirates Blue |
27th | Junior Pilots White |
28th | Vipers 1 |
29th | Prairie Fire Orange |
30th | ACC Cougars |
31st | Aztecs |
14u Boys Provincial Championships
Garden City Collegiate, Maples Collegiate & Mennonite Brethren College Institute (Winnipeg)
Place | Club / Team |
---|---|
1st | 204 Gold |
2nd | Selkirk Royals |
3rd | Junior Pilots |
4th | WinMan Legacy |
5th | WinMan Whiteout |
6th | Russell Club Volleyball (RCV) |
7th | Brandon Volleyball Club (BVC) Gold |
8th | 204 Cardinal |
9th | Joust VC |
10th | 204 White |
11th | Junior Pilots 13U |
12th | 204 13U Gold |
13th | Pirates |
14th | Brandon Volleyball Club (BVC) Blue |
15th | 204 13U Cardinal |
15U Girls Provincial Championships
Canada Games Sport For Life Centre, St. John’s Ravenscourt School & St. Paul’s High School (Winnipeg)
Place | Club / Team |
---|---|
1st | Club West Rage |
2nd | Vision Hurricane |
3rd | Vision Rage |
4th | Junior Bison Gold |
5th | Selkirk Royals |
6th | Junior Pilots Blue |
7th | Dynamo Heat |
8th | WinMan Chaos |
9th | Dynamo Riot |
10th | Vision Storm |
11th | Cats Gold |
12th | Big Sand |
13th | Junior Bison Brown |
14th | Cats Blue |
15th | Pirates |
16th | Junior Pilots White |
17th | Westman Volleyball Club (WVC) |
18th | Spitfires |
19th | Junior Bison Black |
20th | Fury Blue |
21st | Vision Spartans |
22nd | Club West Smash |
23rd | Team VM 1 |
24th | Joust VC |
25th | Fury Flames |
26th | ACC Cougars |
27th | Team VM 2 |
15U Girls All-Stars & MVP:
Nina Baty (Junior Bison Gold)
Bianca Oquendo (Vision Rage)
Carissa Tran (Vison Hurricane)
Jayda Sommerhalder (Vison Hurricane)
Jori Hanson-Young (Club West Rage)
Karyssa Watson (Club West Rage)
MVP: Madelyn Lesnor (Club West Rage)
16U Boys Provincial Championships
Crocus Plains Regional Secondary School & Vincent Massey High School (Brandon)
Place | Club / Team |
---|---|
1st | Selkirk Royals |
2nd | Junior Pilots |
3rd | WinMan Clutch |
4th | 204 Gold |
5th | Dakota Volleyball Club |
6th | WinMan Wild |
7th | 204 Cardinal |
8th | Brandon Volleyball Club (BVC) Gold |
9th | Pirates |
10th | Storm |
11th | Brandon Volleyball Club (BVC) Blue |
16U Boys All-Stars & MVP:
Noah Koskie (204 Gold)
Owen Dyck (Winman Clutch)
Noah Boschman (Junior Pilots)
Jonah Dueck (Junior Pilots)
Reece Clarke (Selkirk Royals)
Rylan Vankooten (Selkirk Royals)
MVP: Spencer Grahame (Selkirk Royals)
17U Girls Provincial Championships
University of Winnipeg – Duckworth Centre, Kelvin High School & Westgate Mennonite Collegiate (Winnipeg)
Place | Club / Team |
---|---|
1st | WinMan Force |
2nd | Cats 17U |
3rd | Junior Wesmen 17U |
4th | Club West Rage |
5th | Junior Bison 17U |
6th | Junior Pilots |
7th | Insanity |
8th | Joust VC |
9th | Pirates |
10th | South Mountain Smashers |
11th | Fury Black |
12th | Fury Windchill |
13th | Lady Thunder |
17U Girls All-Stars & MVP:
Danika Scharff (Club West Rage)
Brooklyn Olfert (Junior Wesmen 17U)
Alexis Cancade (Cats 17U)
Marly Pellerin (Cats 17U)
Haley Bickell (WinMan Force)
Kendall Sorokowski (WinMan Force)
MVP: Makenna Wyryha (WinMan Force)
18U Girls Provincial Championships
University of Winnipeg – Duckworth Centre, Kelvin High School & Westgate Mennonite Collegiate (Winnipeg)
Place | Club / Team |
---|---|
1st | Junior Bison Bentley |
2nd | Cats 18U |
3rd | Junior Wesmen Black |
4th | Cobras |
5th | Junior Wesmen Red |
6th | 431 Volleyball Club |
7th | Westman Volleyball Club (WVC) |
8th | Junior Bison Moore |
9th | Junior Pilots |
10th | Insanity |
11th | Alliance Volleyball Club |
12th | SNVC 18U |
13th | Agoojin |
18U Girls All-Stars & MVP:
Alli Pauls (Cobras)
Alexa Wieczorkiewicz (Junior Wesmen Black)
Sarah Hogue (Cats 18U)
Brianne Stott (Cats 18U)
Keziah Hoeppner (Junior Bison Bentley)
Katreena Bentley (Junior Bison Bentley)
MVP: Julia Arnold (Junior Bison Bentley)
17U Boys Provincial Championships
University of Manitoba – Investors Group Athletic Centre (Winnipeg)
Place | Club / Team |
---|---|
1st | 204 Gold |
2nd | 204 Cardinal |
3rd | Junior Pilots |
4th | Brandon Volleyball (BVC) Gold |
5th | Aztecs |
6th | Brandon Volleyball Club (BVC) Blue |
7th | Voyageurs (Atikokan) |
8th | 204 White |
17U Boys All-Stars & MVP:
Jayden Engel (BVC Gold)
Sawyer Thiessen (Junior Pilots)
Scott Mann (204 Cardinal)
Alexander Krykewich (204 Cardinal)
Bryce Cancilla (204 Gold)
Paxton Koop (204 Gold)
MVP: James Duerksen (204 Gold)
18U Boys Provincial Championships
University of Manitoba – Investors Group Athletic Centre (Winnipeg)
Place | Club / Team |
---|---|
1st | Winnipeg Strike |
2nd | WinMan Warriors |
3rd | United |
4th | 204 18U |
5th | Parkland Predators |
18U Boys All-Stars & MVP:
Liam Kristjanson (204 18U)
Liam Boschman (United)
Brendan Zebrynski (WinMan Warriors)
Ose Izokun (WinMan Warriors)
Josh Terin (Winnipeg Strike)
Darian Koskie (Winnipeg Strike)
MVP: Isaiah Olfert (Winnipeg Strike)
This coming May 4/5 weekend will feature another seventy three (73) teams competing in the following Provincial Championship events:
- 13U Girls – Dakota Community Centre (Winnipeg)
- 13U Boys – Sport for Life Centre (Winnipeg)
- 14U Girls Tier 2 – Sport for Life Centre (Winnipeg)
- 15U Boys – University of Winnipeg – Duckworth Centre (Winnipeg)
- 16U Girls – Brandon University & Crocus Plains High School (Brandon)
View full schedules and follow results during Weekend #2 HERE.